Google, resmen HTTPS protokolüne geçiş sürecini başlattı

No Comments

İnternet kullanıcılarının internette güvenli gezinmesi için HTTPS’nin önemi giderek artıyor. HTTPS nedir ve faydalarının neler olduğunu blog yazımızda da belirtmiştik. HTTPS nedir? SEO açısından faydalı mı? blog yazımızdan detayları okuyabilirsiniz.

Google Chrome, artık güvenli olmayan yani HTTPS protokolü olmayan sitelerdeki kullanıcılarına uyarı yapacak. Google’dan yapılan duyuruya göre Ocak 2017 yılından itibaren (3 ay sonra) kredi kartı ekranlarında yada şifre girişi olan alanlarının adres çubuğunda aşağıdaki görseldeki gibi bir uyarı görünecek.  Yani sitenizde HTTPS protokolü satın almadıysanız sitenizin hemen sol tarafında Güvenli değil (Not secure) uyarısı olacak.

chrome güvenli değil uyarısı

HTTPS nedir adlı blog yazımızda da paylaşmıştık. HTTPS kullanan sitelerin artık giderek arttığını da grafik üzerinde paylaşmıştık. Google’dan yapılan duyuruda internetteki birçok sitenin de artık HTTPS protokolünü kullandığı belirtti. HTTPS kullanan sitelerin sayısı her geçen gün artıyor.

22 Ekim 2016 Güncellemesi: Bugün itibariyle Google Chrome erken bir güncelleme yaparak bu süreci 2017’den önce başlatmış oldu.

Sonraki süreçte neler yaşanacak?

İlk etapta yukarıdaki gibi bir uyarı yapılacak. Daha sonra kullanıcıların dikkatini çekmek için sitenizin adresinin yer aldığı adres çubuğunun hemen sol tarafında kırmızı bir uyarı ile aşağıdaki gibi Güvenli değil uyarısı belirtilecek.

chrome-guvenli-degil-kirmizi-uyari

E-ticaret sitesi, kişisel site, firma web sitesi… vs. eğer müşterilerinizin size ulaşması için sitenizde bir form alanında şifre yada kredi kartı gibi müşteriden bilgiler istiyorsanız bu uyarılar sizin sayfanızda da görünebilir. HTTPS’ye geçmeyen sitelerde ise kısa zaman içinde bu uyarılar yapılacak. Dolayısıyla müşteri tarafında sitenizin güvenli olmadığını gören müşterileriniz bu formu doldurmayabilir. Bu da sizin için müşteri kaybı olacaktır.

Basit bir kurulum BÜYÜK bir soruna yer açabilir

Başlı başına sitenize SSL güvenliği satın alıp kurulum yapmak yeterli olmuyor. SEO dikkate alınmadan yapılan kurulumlarda her şey normal görünüyor. Ta ki Google’ın sitenizi indexlemesine kadar… SEO açısından HTTPS protokolünden faydalanmak ve bu ayarların etkili bir şekilde optimizasyonu için mutlaka SEO konusunda bilgili SEO uzmanı kişi yada şirketlerden destek almalısınız. SEO dikkate alınmadan yapılan kurulumlarda siteniz Google gibi arama motorları tarafından da hatalı indexlenebiliyor ve istediğiniz anahtar kelimede iyi bir konumda iseniz sıralamadan çıkma riskiniz de bulunuyor.

LAYSOS olarak HTTPS protokolüne geçmeniz için hazırız. Sitemizin adresinin yer aldığı adres çubuğuna bakarsanız biz HTTPS protokolüne çoktan geçtik bile. Sıra sizde. 🙂 Tek yapmanız gereken bizimle şimdi iletişime geçmek!

Buradaki iletişim sayfamızdan yada 0850 304 10 45 no.lu telefon üzerinden bizimle iletişime geçebilirsiniz. HTTPS protokolü kurulumu ve SEO ayarlarının yapılandırılması konusunda size de yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine SEO, SEM, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama konularında profesyonel hizmetler sunarız.

Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Dijital pazarlama ile ürünlerinizi yada hizmetinizi internette arayan potansiyel müşterilere profesyonel hizmetlerimizle ulaştırın. Sektörünüze özel dijital pazarlama stratejileri oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

See all posts
No Comments