HTTPS nedir? SEO açısından faydalı mı?

No Comments

Bu blog yazımızda HTTPS nedir, ne işe yarar ve SEO açısından faydalı olup olmadığını anlatacağız.

HTTPS, İngilizce Secure Hypertext Transfer Protocol açılımının kısaltılmışı. Türkçe karşılığı “güvenli hiper metin aktarım iletişim kuralı” demek oluyor. Bir örnekle HTTPS’nin ne olduğunu ve ne işe yaradığından bahsedelim.

HTTPS Nedir

HTTPS nedir ve ne işe yaradığı konusunda bir örnek verelim. Online bankacılık işlemleri için X bankasının sitesine girdiğinizde kullandığınız Chrome, Internet Explorer, Firefox, Opera gibi tarayıcıların adres çubuğunun başında HTTP yerine HTTPS ibaresinin yazdığını görürsünüz. HTTPS sitelerde veriler sadece karşı taraf ve sizin tarafınızdan okunabilecek şekilde şifreleniyor. Diğer HTTP ile başlayan sitelerde ise herhangi bir şifreleme olmadığı için kötü niyetli kişiler sizin aldığınız ve karşı tarafa ilettiğiniz bilgilere erişebilirler. Kısacası HTTPS protokolü bilgi güvenliği gerektiren zamanlarda uygulanıyor.

Google’ın 2014 yılında yayınladığı HTTPS as a ranking signal başlıklı yazısında HTTPS’nin Google sıralama sonuçlarında bir sinyal olduğunu belirtilmişti. Ve küresel sorguların sadece %1’inden azını etkileyeceğini belirtmişti.

Haziran 2016’da yapılan araştırmalara göre Google arama sonuçlarının %32,5’i HTTPS’li sitelerden oluşuyor. Ve dış kaynaklardan edindiğimiz bilgilere göre de küresel sorguların artık %8’i sıralama sonuçlarından etkileniyor.

SEO açısından faydaları görülen HTTPS protokolünün ardından aşağıdaki görselde de son 2 yılda ilk sayfadaki HTTPS sitelerinin artış gösterdiğini görüyoruz.

ilk-sayfa-https-arama-sonuclari

Ve son olarak şunu da belirtmek gerekiyor. HTTPS protokolüne geçişlerde birçok sitenin arama sonuçlarından düştüğü ve hatta sıralamalardan çıktığını da sıklıkla biliyoruz.

Başlı başına sitenize SSL güvenliği almak yeterli olmuyor. SEO açısından HTTPS protokolünden faydalanmak ve bu ayarların etkili bir şekilde optimizasyonu için mutlaka SEO konusunda bilgili SEO uzmanı kişi yada şirketlerden destek almalısınız.

Sitenize SSL sertifikası almak ve yapılandırılması konusunda destek için bizimle iletişime geçmeniz yeterli olacaktır.

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine SEO, SEM, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama konularında profesyonel hizmetler sunarız.

Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Dijital pazarlama ile ürünlerinizi yada hizmetinizi internette arayan potansiyel müşterilere profesyonel hizmetlerimizle ulaştırın. Sektörünüze özel dijital pazarlama stratejileri oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

See all posts
No Comments