Google AMP Nedir?

No Comments

Google AMP (Accelerated Mobile Pages) yani Hızlandırılmış Mobil Sayfalar diyebiliriz. Açılımından da anlaşılacağı üzere daha hızlı açılan mobil sayfalar deneyimi sunuyor.

Google, 21 Nisan 2015 tarihinde mobil sitelerin sıralama sonuçlarında bir SEO sinyali olduğu duyurdu ve akabinde mobil uyumlu sitelerin önemi arttı. Bunun yanında mobilden yapılan aramalar masaüstünü ilk kez geride bırakmasıyla günümüzde mobil uyumlu web tasarım artık kaçınılmaz bir hale geldi.

Mobil uyumlu site yazımız üzerinden sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını test edebilirsiniz.

Birçok mobil uyumlu sitelerin yavaş açılması ve bazı sorunların yaşanması sebebiyle de Google, AMP projesini devreye aldı. Bu projenin amacı mobil cihazlarda içeriği optimize ederek  cihazlarda bir yük oluşturmadan sitenin daha hızlı açılmasını sağlamak. AMP sayfaları Google’ın AMP önbelleğinde saklanır ve böylece daha hızlı sunulabilirler.

Google AMP Tanıtım Videosu

Google AMP konusunda bilgi verdikten sonra biraz da AMP’nin faydalarına geçelim. Bunu bir örnek üzerinde açıklayarak daha da somutlamak istedik. AMP’yi özellikle içerik üreten sitelerin kullanması gerekiyor. The Washington Post, günlük AMP destekli 1000’nin üzerinde makale yayınlıyor.

google amp

Google AMP kullanan Washington Post’un sağladığı faydalar:

  • Geleneksel mobil web sürümlerine göre AMP %88 oranında daha hızlı yanıt verdi.
  • 7 gün içerisinde mobil ziyaretçi sayısı %23 oranında artış gösterdi.

Şunu da belirtmemiz gerekiyor. Dünya çapında ne kadar büyük olursanız olun. Kullanıcılar geç açılan bir sitenin açılmasını beklemez. The Washington Post Ürün Müdürü David Merrell de bizimle aynı görüşte: “Ne kadar büyük bir gazete olsak da sitemizin yüklenmesi uzun zaman alıyorsa bazı insanlar burada ne göreceğini bilmeden siteden ayrılacaktır.” diyor. Dolayısıyla sitenin hızlı açılmasının oldukça önemli olduğunu vurguluyor.

LAYSOS olarak sektörümüzdeki sıcak gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Eski bilgilerle sektörümüzde ilerlemek yerine yeni bilgilerle sektörümüze katkı sağlarken müşterilerimizin internette hizmet sunarken daha ayrıcalıklı olmasını ve daha fazla kullanıcıya ulaşmasını amaçlıyoruz. Çünkü internette sadece bir web sitesi sahibi olmak artık yeterli değil…

Mobil uyumlu bir web site sahibi olmak yada Google AMP ile sitenizi mobil cihazlara göre optimize etmek için yapmanız gereken tek şey bizimle iletişime geçmek. 🙂

Yeni bir blog yazımızda görüşmek dileğiyle..

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine SEO, SEM, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama konularında profesyonel hizmetler sunarız.

Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Dijital pazarlama ile ürünlerinizi yada hizmetinizi internette arayan potansiyel müşterilere profesyonel hizmetlerimizle ulaştırın. Sektörünüze özel dijital pazarlama stratejileri oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

See all posts
No Comments