Sosyal Medya ile 5 Adımda Kişisel Marka Oluşturun

No Comments

Aslında siz bir markasınız. Evet, aynen öyle. Belki diyeceksiniz ki: “İyi de ben öyle büyük bir lider yada CEO değilim. Benim bir markam yok!” Ama şunu bilmeniz lazım ki, aslında herkesin kendi markası vardır ve bunu oluşturmada sosyal medyanın payı çok büyük.

Eğer hayatınızda bir kez bile profesyonel bir ortamda çalıştıysanız yada öyle bir ortamda bulunduysanız, büyük ihtimalle kişisel markanın ne demek olduğu hakkında biraz da olsa bilginiz vardır. Marka olayı, kendini insanlara nasıl tanıttığın yada iş dünyasında kendini nasıl gördüğündür. İşte tam olarak sosyal medya yönetimi burada devreye giriyor. İnsanlara kim olduğunu göstermenin en kolay yollarından biri sosyal medyadır.

Hedefler kişiden kişiye değişebilir; ama eğer amacınız internetin mega starı olup uçup gitmek değilse kendinizi online olarak biraz öne çıkarıp amaçlarınıza ulaşmak için bu basit yolları kullanabilirsiniz.

Hemen aşağıda size sosyal medyada kendi markanızı oluşturmada yardımcı olacak 5 kolay adımı sıraladık:

Kendinizi Tanımlayın

Kim olduğunuzu insanlara göstermekse eğer, o zaman onlara kim olduğunuzu gösterin! Benzersiz bir bakış açısı yakalayın. Nelerde uzman olduğunuzu keşfedin ve kesinlikle bu harika özelliklerinizi göstermekten çekinmeyin; ama hangi özelliğinizle tanınmak istediğinize de karar vermelisiniz.

Anahtar Kelime: Tutarlılık

Büyük bir firmanın farklı yerlerde farklı logolar kullandığına şahit olmanız neredeyse imkansızdır. İşte aynı şey sizin için de geçerli. Tüm sosyal hesaplarınızda aynı fotoğrafı, aynı başlığı ve aynı ismi koymanız akılda kalmanıza yardımcı olacaktır. Eğer mümkünse tüm sosyal hesaplarınızda aynı anda aynı fotoğrafı ve düşüncelerinizi paylaşın.

İlgi Alanınıza Odaklanın

Düzenli olarak paylaşım yapın. Bir süre sonra takipçilerin sizden ne geleceğini bilecektir ve sizi alanında uzman olarak görecektir. Ne yayınlayacağınızdan emin değil misiniz? Çalıştığınız yerin sitesini inceleyin, favori site ve bloglarınızın listesini çıkarın yada ilginizi çeken konular için Google’da alarm oluşturun. Bunların yanında bir yerde gördüğünüz alanınızla ilgili güzel şeyleri de paylaşabilirsiniz. Tabiki de kendi yorumunuzu katmayı da unutmayın!

Paylaşımlarınız Profesyonel Olsun

Ya da kişisel olsun. Ya da ikisi de… Burada tekrar hedefinize dönüyoruz. Kendi markanızı oluşturmak istiyorsanız paylaşımlarınızda tabiki profesyonel olmanız gerekiyor; ama bunun yanında sosyal olmanız ve benzersiz özelliklerinizi de vurgulamanız gerektiği için bir o kadar da kişisel olmanız lazım. Neleri paylaştığınızda mutlu olduğunuzu belirleyin ve bunlara sıkıca sarılın.

Hemen Cevap Vermeye Hazır Ol ve Bağlantı Kur!

Sadece bir şeyler paylaşıp kenara çekilmek yetmeyecektir. Ayrıca insanlarla bağlantıya da geçmeniz gerekiyor. Bu demek oluyor ki insanlar size yazar yazmaz geri dönüş yapıp cevap vermelisiniz. İçeriğinize yorum bırakan insanlara teşekkürlerinizi sunabilirsiniz. İşte bu şekilde insanlara ne kadar ilgili olduğunuzu ve bağlantıya geçmeye hevesli olduğunuzu gösterirseniz onlar da sizin markanı merak edeceklerdir.

Konu kendi markanızı oluşturmaya geldiğinde öncelikle neyi başarmak istediğini bilmeniz şarttır. Her halükarda bu basit adımlar başlangıç için harika yol göstericilerdir.

Siz de sosyal medyayı kullanarak kendi markanızı oluşturmak için hangi tüyolara sahip olduğunuzu bizimle paylaşın.

Başta Türkiye olmak üzere dünyanın farklı ülkelerine SEO, SEM, E-Ticaret ve Dijital Pazarlama konularında profesyonel hizmetler sunarız.

Potansiyel Müşterilere Ulaşın

Dijital pazarlama ile ürünlerinizi yada hizmetinizi internette arayan potansiyel müşterilere profesyonel hizmetlerimizle ulaştırın. Sektörünüze özel dijital pazarlama stratejileri oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

See all posts
No Comments